вестиТоп вести

Со мерката „зелена нафта” во Гостиварско ќе бидат опфатени 325 земјоделци

(Oвој напис е објавен на: август 15, 2019)

Општинската организација на СДСМ во Гостивар денес ја претстави мерката „зелена нафта” со која е предвидно земјоделците да набавуваат евродизел за земјоделската механизација по 30 отсто пониска цена.

Претседателот на ОО СДСМ Гостивар, Драгољуб Филипоски на прес конференција истакна дека 325 земјоделци од гостиварскиот регион може да ја користат оваа мерка, со што како што рече исполнето е предизборното ветување кон нив.

– Гостиварските земјоделци, ваучерите може да ги подигнат во подрачната единица на Министерството за земјоделие. Со мерката Зелена нафта, земјоделските производители добиваат субвенции за користење на нафта, со што ќе се зголеми ефикасноста во производството, ќе се намалат трошоците, а со тоа и земјоделските производи ќе бидат поконкурентни на пазарот. Тоа ќе донесе и поголеми приходи во нивниот домашен буџет, рече Филипоски.

Првиот човек на гостиварските социјалдемократи во обраќањето нагласи дека Владата предводена од СДСМ ги слуша потребите на земјоделците и создава амбиент за тие да имаат рентабилно и конкурентно производство.

Со мерката ќе бидат опфатени 55.000 земјоделци на државно ниво со што на овој начин, кај земјоделците ширум државата се враќаат околу 200 милиони денари. Според Филипоски актуелната Влада предводена од СДСМ прави многу за земјоделците ги слуша потребите на земјоделците и создава амбиент за тие да имаат рентабилно и конкурентно производство. Во таа насока се и измените на законот за земјоделско земјиште кои ќе овозможат правилна распределба, а обработливото земјиште да биде кај вистинските земјоделци.

Филипоски ги нагласи и мерките со кои младите земјоделци ќе бидат ослободени од плаќање на закупнина 3 години, пчеларите ќе можат да добијат државно земјоделско земјиште и давење на можност за изградба на објекти за промоција на земјоделски производи.

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close