fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Земјоделци, ако ги платите давачките кон државата ќе ви се врати земјата

Земјоделците на кои им е раскинат договорот за закуп- изгласана измената на Законот за земјоделско земјиште

Македонија пратениците ја изгласаа измената на законот за земјоделско земјиште кој предвидува дека земјоделците ќе можат да плаќаат кирија и други трошоци на државата и договорот автоматски ќе биде вратен.
-Поради кризата и други финансиски проблеми, голем број земјоделци, експлоататори на државно земјоделско земјиште не успеале навреме да ги платат даноците кон државата, додека Министерството за земјоделство ги прекина договорите. Сакајќи да им помогнам на овие земјоделци да не го изгубат земјиштето, преземав активности и активности, во согласност со законските можности на располагање.
Ако започнеме постапка од Владата, ќе трае долго време и затоа разговарав со пратениците од мнозинството кои излегоа да поддржат измена на Законот за земјоделско земјиште и со тоа да им помогнат на земјоделците.
Им благодарам на пратениците за заедничкото делување во интерес на сите земјоделски производители и локалното производство на храна, објави министерот за земјоделие Арјанит Хоџа .
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close