fbpx
Без категорија

Зимско кафе

zimsko kafe

Потребни состојки:

  • 25 г чоколадо за готвење
  • 125 мл млеко
  • 1 лажица кафеав шеќер
  • 1 лажиче цимет
  • 1 лажиче инстант кафе
  • 100 мл слатка павлака или шлаг
Начин на подготовка:

Млекото се става на оган и се остава да зоврие. Откако ќе зоврие во него се додава чоколадото за готвење, кафеавиот шеќер и циметот и се меша континуирано околу 10 минути. Потоа се додава кафето и се меша уште 1 минута.  Како последна состојка се додава изматената слатка павлака или шлагот и полека се меша. Добиената смеса се послужува додека е топла во широка шолја и се декорира со малку цимет.

Тагови

Слични написи

Еден коментар

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close