fbpx
Вести

Злато за македонските вина во Словенија

vino

Две македонски вина на винаријата „Стоби“ освоија златни медали на винскиот натпревар „Вино Љубљана“ кој се одржа пред десетина дена во Љубљана.

Вината на „Стоби“ триумфираа на винскиот натпревар „Вино Љубљана“ кој се одржа пред десетина дена во главниот град на Словенија.

Во конкуренција од 430 вина од 19 држави меѓу кои и од Италија, Шпанија и Аргентина, црвените вина „Вердот“ од 2012 година и „Веритас“ од 2013 од линијата „приватна резерва“ беа меѓу најдобрите.

Инаку овој настан се смета за најстар вински натпревар во светот. Наградите беа доделени врз основа на гласовите од 48 вински критичари од 15 земји.


 

плусинфо.мк

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close