fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Зошто спанаќот не се подгрева?

Спанаќот спаѓа во групата на лиснат зеленчук кој содржи релативно висок процент на нитрати.а“, вели таа. Тој препорачува овес, киноа, ориз, компир и грав.

Спанаќот секако е една од најздравите намирници, но треба да внимаваме при неговото конзумирање, најдобро е да подготвуваме онолку колку што ќе јадеме, бидејќи подгревањето спанаќ воопшто не се препорачува.

Спанаќот спаѓа во групата на лиснат зеленчук кој содржи релативно висок процент на нитрати.а“, вели таа. Тој препорачува овес, киноа, ориз, компир и грав.

Остатоците од варен спанаќ не треба да се чуваат на собна температура и треба веднаш да се чуваат во фрижидер

Кога спанаќот се остава да отстои, особено ако се работи за термички обработена храна, количината на нитрати се зголемува, па дури со процесот на вриење тие се претвораат во нитрити во варен спанаќ. Тие се опасни бидејќи се комбинираат со амини во телото и создаваат високо канцерогени соединенија наречени нитрозоамини, објасни нутриционистот и научник Дагмар фон Крам.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close