fbpx
Вести

АХВ: Нема информација за небезбедни житни снегулки од „Нестле“

ahv

Агенцијата за храна и ветеринарство денеска соопшти дека досега преку Системот за брзо предупредување на Европската Унија – РАССФ нема добиено нотификација за небезбеден производ – житни снегулки „Нестле Нестум Експерт со зоб и суви сливи“, којшто компанијата „Нестле Адриатика“ превентивно го повлекува од хрватскиот пазар.

Производот се повлекува по добиена нотификација дека сличен производ на пазарот на ЕУ содржи зголемени вредности на полициклични ароматични јаглеводороди.

Според податоците од Системот за брзо предупредување на Европската Унија, производот е дистрибуиран во Белгија, Холандија, Грција, Бурунди и Уганда и овие земји треба да преземат мерки за негово повлекување и за информирање на јавноста.

Агенцијата за храна и ветеринарство информира дека има добиено известување од компанијата за повлекувањето на производите и оти будно ја следи состојбата.  Доколку се јави потреба, велат од АХВ, веднаш ќе бидат преземени потребните мерки за безбедност.


 

сител

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close