fbpx
Вести

Албанија нуди тунели за одгледување печурки

Армијата ќе даде на тендер пет тунели со плоштина од околу 1.500 метри квадратни во реонот на градот Бабру северно од Тирана. Тендерот за наем ќе се одржи на 18 јануари, јавуваат албански медиуми.

344114-armija-dava-pod-naem-podzemni-tuneli-za-odgleduvanje-pechurki

Во време на владеење на Енвер Хоџа во Албанија се изградени над 700.000 бункери и неколку илјади километри подземни тунели за одбрана на државата која сега е членка на НАТО. Дел од тунелите и бункерите ги поседува Министерството за туризам кое сака да ги искористи како туристичка атракција.

113fee9e8cbb3ee2526c5fc1c25579d6_XL

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close