fbpx
Вести

Арапските Емирати очекуваат да заштедат речиси $ 200 милијарди од зелена енергија

Арапските Емирати очекуваат да заштедат речиси $ 200 милијарди од зелена енергија. Земјата од Персискиот Залив планира да инвестира 150 милијарди долари во обновлива енергија до 2050 година.

Земјата од Персискиот Залив планира да инвестира 150 милијарди долари во обновлива енергија до 2050 година, постепено оддалечувајќи се од зависноста од субвенционирана енергија од природен гас, изјави министерот за енергија Сухеил ал-Мазруи на конференција во Берлин. Најчистите извори на енергија ќе му помогнат на ОАЕ да заштедат 192 милијарди долари, изјави тој.

Лидерите на ОАЕ се “оптимисти” кон постигнување на целта, откако се сфати дека земјата може да се откаже од субвенциите, минувајќи кон чиста енергија од течен природен гас, рече ал-Мазруи.

Во септември кинескиот производител на панели JinkoSolar Holding и јапонскиот инвеститорот Marubeni освоија тендер за сончев парк во Абу Даби со рекордна понуда за 2,42 американски центи за kW / h.

Околу 1 милијарди долари се инвестирани во проекти за соларна енергија во ОАЕ од 2007 година.


 

бизнис вести

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close