fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Бачовски-Метро АД со средства од ИПАРД инвестираше во опрема за обработка и преработка на македонско јаболко

Метро АД е компанија со 28 годишна традиција во преработка на земјоделски и рибни производи.

Метро АД е компанија со 28 годишна традиција во преработка на земјоделски и рибни производи.
Со финансиска помош од ИПАРД програмата во висина од 450.000 евра компанијата инвестирала во опрема за обработка и преработка на македонско јаболко.
Инвестицијата опфаќа :
➖ Ладилна опрема со капацитет од 1500 тона
➖ Боксови за прехрамбени производи
➖ Боксови за прехрамбени производи
➖ Електричен виљушкар
Со ваквата опрема јаболкото добива додадена економска вредност и може да се пласира на пазарите во текот на целата година, информираше Никица Бачовски директор на Платежната агенција.
Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close