fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиСовети

Најскапиот зачин-7 евра за еден грам шафран

Шафранот се сади во август и се бере во текот на октомври и ноември кога расте помеѓу 15 и 30 сантиметри.

Турција е првата земја во Европа која го регистрираше шафранот, а е најскапиот зачин на светот.

Турскиот шафран се одгледува во Сафранболу, на северот на земјата и е на листата на светско наследство на УНЕСКО, пишува Кликс.ба. Причината зошто ова е најскапиот зачин на светот е тоа што за да се добие еден килограм потребни се 510.000 цветни стигми. Се користи за различни намени – за производство на боја, козметика и храна. Освен тоа, значително позитивно влијае на здравјето – го олеснува обновувањето на клетките, ја подобрува меморијата, добар е во борбата против астмата и другите респираторни заболувања, го помага варењето и ги зајакнува непцата.

Шафранот се сади во август и се бере во текот на октомври и ноември кога расте помеѓу 15 и 30 сантиметри .slobodenpecat.mk

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close