fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Бачовски со убава вест-Картичките за зелена нафта веќе се делат меѓу земјоделците

Корисници на оваа мерка се близу 50.000 земјоделски стопанства за кои Владата и МЗШВ преку АФПЗРР обезбедија 250 милиони денари.

Денеска од прилепскиот регион во придружба на раководителот на ПЕ при МЗШВ Зоран Пачешкоски ги започнуваме активностите со распределба на ,,зелените картички”.
Над 1️⃣6️⃣0️⃣0️⃣ земјоделци од Прилеп и прилепско ќе добијат картички со субвенционирана нафта во вредност од 10.7 милиони денари.
Корисници на оваа мерка се близу 5️⃣0️⃣.0️⃣0️⃣0️⃣ земјоделски стопанства за кои Владата и МЗШВ преку АФПЗРР обезбедија 250 милиони денари.
Од следната недела и во текот на цел месец Октомври ќе продолжи распределбата и по останатите подрачни единици.
Оваа мерка вредна над 4 милиони евра е одличен механизам за намалување на влезните трошоци на земјоделците за обработување на нивните земјоделски површини, објави директорот на Палтежната агенција Никица Бачовски .
Можно е да е слика од 3 луѓе, луѓе што стојат, дрво и надвор
Можно е да е слика од 2 луѓе, луѓе што стојат и надвор
Можно е да е слика од 2 луѓе, луѓе што стојат и надвор
Можно е да е слика од 2 луѓе и луѓе што стојат
Можно е да е слика од внатре
Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close