fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Бачовски-Во фокусот ни се младите фармери, исплатената поддршка изнесува 119 милиони денари 

Ставивме фокус на димензионирање на грантови шеми со кои се поддржаа корисници кои како млади земјоделци имаа можност да аплицираат со деловен план и да добијат договори за финансиска поддршка.

Директорот на Платежната агенција Никица Бачовски објави дека со младите фармери од НФФ разговараат за тековните активности и имплементација на мерките за финансиска поддршка на годишнито состанок на Мрежата на млади фармери.

Во последните неколку години ставивме фокус на димензионирање на грантови шеми со кои се поддржаа корисници кои како млади земјоделци имаа можност да аплицираат со деловен план и да добијат договори за финансиска поддршка.

На последните 2 јавни повици се склучени 370 договори од кои 200 се веќе реализирани, а исплатената поддршка изнесува 119 милиони денари.

Оваа поддршка е силен ветер во грб за сите млади чинители во земјоделскиот сектор за реализирање на нивните сегашни и идни инвестиции, објави Бачовски.

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close