fbpx

Двор и градина

Бајковито, магично, волшебно – „Куќата на цвеќето“ репрезент на Преспа

Бајковито, магично, волшебно – „Куќата на цвеќето“ репрезент на Преспа

Ако има рај на земјата, тогаш лесно ќе го пронајдете. Треба само да го посетите преспанското село Волкодери. А таму,…
Ораници како по конец

Ораници како по конец

Тракторот и ова утро е во акција, ора нива во Верхајм, во близина на Франкфурт. Во ек се земјоделските работи.…
Здрава Нова 2021

Здрава Нова 2021

  Ех 2020, баш беше грозна, Да беше ручек, сигурно би била брокула, Да беше облека, би била оној џемпер…
Млада шума се сече во близината на Езеро Младост

Млада шума се сече во близината на Езеро Младост

Млада шума се сече во близината на Езеро Младост, алармираат жителите на велешкото село Сујаклари. Тие за ова ги информирале…
Кавадарци доби фонтана на виното

Кавадарци доби фонтана на виното

Виното како симбол на градот Кавадарци беше инспирација за нова фонтана која му даде сосема поинаков лик и на најубав…
„Шумски фенери“ -Најфотографираното новогодишно царство под Пелистер

„Шумски фенери“ -Најфотографираното новогодишно царство под Пелистер

Вистинско новогодишно царство повторно е создадено во дворот и објектот на најпривлечниот хотел и ресторан „Шумски фенери“ во потпелистерското село…
Шармантно романско село создадено како за одмор од бајките

Шармантно романско село создадено како за одмор од бајките

Се прослави со својот уникатен изглед налик на куќичките од бајките, а околната природа која што долината ја прават да…
Направете сами новогодишни украси со тегли

Направете сами новогодишни украси со тегли

Многумина веќе со недели уживаат во празничното украсување на домот, а има и такви кои ќе започнат да го украсуваат…
Декоративните ѕвезди хит во празничниот декор

Декоративните ѕвезди хит во празничниот декор

Веројатно поради целата сива атмосфера која генерално надвладеа како последица на пандемијата, човечки е, особено сега, постојано да се трага…
МАЈЧИНА ДУШИЦА ПРАВИ ЧУДА: ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА МНОГУ БОЛЕСТИ

МАЈЧИНА ДУШИЦА ПРАВИ ЧУДА: ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА МНОГУ БОЛЕСТИ

Мајчина душичка е род со околу 350 видови на ароматични многугодишни растенија и полугрмушки високи до 40 см, кои припаѓаат на семејството на усноцветните растенија. Членовите потекнуваат од умерените…
Мери Мрмачовска – бидете позитивни и размислувајте зелено

Мери Мрмачовска – бидете позитивни и размислувајте зелено

  Во период кога сите го чувствуваат влијанието на Корона кризата, хортикултурата е дејност која е во подем. Сопружниците Мери…
Кои цвеќиња можете да ги засадите во октомври?

Кои цвеќиња можете да ги засадите во октомври?

  Октомври е време на подготовка за помирно време во природата и не се смета за сезона за садење цвеќиња.…
Украсете го вашиот балкон со Вербена

Украсете го вашиот балкон со Вербена

Боите на современите хибриди се појавуваат со густи и слични на класи соцветија. Тие се култивираат како едногодишни растенија. Меѓу…
Божур (lat. Paeonia)

Божур (lat. Paeonia)

Божурот потекнува од Кина каде се одгледува повеќе од 1300 години, а во Европа е донесен пред 200 години. Името…
Едноставо и брзо до ТРЕВНИК за еден ден

Едноставо и брзо до ТРЕВНИК за еден ден

До овој производ СКИПИ ДООЕЛ БИТОЛА дојде по неколкугодишни истражувања и анализи. На основната дејност градежништво  во сектор нискоградба, изведба,…
Домашно ѓубриво за орхидеи – за само 14 дена ќе ги натерате да расцветаат

Домашно ѓубриво за орхидеи – за само 14 дена ќе ги натерате да расцветаат

Сигурно секој сопственик на убави орхидеи мора да се соочи со следнава ситуација кога омиленото растение упорно одбива да цвета,…
Sedum | Сукулентно растение за почетници

Sedum | Сукулентно растение за почетници

  Растенијата од родот Sedum се најодгледувани сукуленти во Македонија. Родот опфаќа околу 200 вида, кои потекнуваат  од умерените области…
Јоргован (lat. Syringa Vulgaris)

Јоргован (lat. Syringa Vulgaris)

Јоргованот потекнува од Турција, а кај нас се одгледува како украсно дрво во градината и режено цвеќе. Постојат повеќе од…
Како да се направи мини- градина во стакло

Како да се направи мини- градина во стакло

Честопати се прашуваме дали има растенија за кои не е потребна грижа, нега и многу простор. Растенијата се живи и…
Зумбул- симболика и значење

Зумбул- симболика и значење

Цветот зумбул е прекрасна повеќегодишно растение за ладно време, и порано се сметаше дека е  поврзан со крин и не…
Back to top button
Close