fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Честит Божик!

Македoнските православни верници денеска го слават Христовото раѓање. Во сите храмови на Македонската православна црква – Охридска архиепископија со биење на камбаните и со литургии се прославува Божик.

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г. г. Стефан во своето Божиќно послание до верниците истакнува:

„Со доволни грижа и посветеност да ги сакаме и да ги почитуваме: Татковината, историјата, културата, јазикот и сета свештена и национална оставнина од нашите предци. А, во овие времиња-невремиња, во коишто владеат многубројни искушенија и предизвици, да се покажеме доследни следбеници на Христа новородениот – како мирољупци и миротворци, како богољупци и човекољупци.”https://www.dw.com/mk/f

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close