fbpx
ВестиВкусот на традицијатаСоветиТоп вести

Цвекло наместо лекови – дар од природа против болести

Ниту еден зеленчук нема толкава количина витамини и минерали како цвеклата. За неа се вели дека може да поправа сè што не е во ред во организмот. Ако до сега не ја јадевте, време е да почнете.

Го зајакнува имунитетот, го регулира крвниот притисок, го намалува холестеролот, ја стимулира функцијата на црниот дроб, ги потиснува туморите…

Цвеклото е исклучително богато со витамини Б1, Б2, Ц, како и витамин Б12. Богато е со протеини, масти, јаглени хидрати и минерали (калциум, калиум, натриум, фосфор, магнезиум, железо, флуор, манган, бакар, јод, сулфур, литиум, стронциум, бром). Лесно е сварлива. Има висока енергетска вредност: 100 грама цвекло имаат 189 кЈ или 45 калорииl. Котенот на цвеклата содржи до 10% шеќер.

Благодарение на присуството на антоцијанини, кои даваат темноцрвена боја на сокот од цвекло, а влијаат и на обновување на крвта, ова корисно растение има и антиканцерогено дејство. Цвеклото има исклучително корисен ефект врз случајот на деминерализација на коските и забите. Јодот од цвекло го прави вреден во борбата против артериосклерозата и забавување на процесот на стареење. Основата на повеќекратните лековити својства на ова растение е бетанин и бетаин, кои прават цвеклото да го стимулира метаболизмот, го регулира крвниот притисок, го намалува холестеролот, ги одржува крвните садови, ја стимулира функцијата на црниот дроб, ги потиснува туморите и лекува леукемија, маларија, акутни фибротични заболувања и грип во почетната фаза. Покрај тоа, се користи за регулирање на крвниот притисок (особено низок) и има корисен ефект врз нервите и функцијата на мозокот, се употребува против анемија, особено кај деца и млади, и ја забрзува  работата на желудникот, цревата и жолчката.

Свежо исцеден сок од цвекло се користи за сите видови лечења, бидејќи ги губи своите лековити својства за време на готвењето, а од 1 кг цвекло може да се добијат 700 до 750 мл сок. Треба да се користи со мед во сооднос 1:1, половина чаша три пати на ден. Исклучителниот вкус на ренданото сурово цвекло или сок го дава ким или рендан рен. Кај тешки болести треба да пиете 1/2 до 1 литар сок дневно. Кога чувствувате подобрување, намалете го на 1/4 литар.

Сок од цвекло за настинка – Измешајте сок од цвекло и вода во еднакви размери и додадете малку мед. Ставете 4 капки во секоја ноздра, 4 пати на ден во тек на 5 дена.

Кај хроничен тонзилитис, се препорачува да се пие супа од цвекла. Варете 1 кг измиено цвекло во 2 литри вода. Земајте 50 мл супа 3 пати на ден, и правете гаргара. Чувајте ја чорбата во фрижидер, и загрејте ја пред употреба.

Сок од цвекло за намалување на холестеролот. Ставете исечено цвекло со средна големина и пет лимони во соковник. Исцедениот сок истурете го во стаклено шише заедно со пената и ставете го во фрижидер. За терапија, пијте 1 дл од оваа наутро и навечер (протресете го шишето пред употреба). На некои луѓе им е потребна една доза од 1,5 литри од оваа напивка за регулирање на покачен холестерол и триглицериди, а на некои им се потребни 2 дози. Забелешка: не започнувајте со втората доза додека не ги проверите наодите.

Извор:вечерпрес

Слични написи

Back to top button
Close