вестиМакедонијаТоп вести

Димковски: Женското претприемништво е возможно и во руралните средини

Женското претприемништво е возможно и функционално и во руралните средини.
-Денеска одржав работен состанок со здружението Рурална коалиција. На состанокот зборувавме за активното вклужување на жените во креирање на мерки за економско јакнење.
Потребен е само соодветен влог во ресурси и менување на перцепциите за да можат жените да се докажат во руралните средини.
Само 38% од жените во руралните средини се сметаат за економски активни и само 22% од семејните земјоделски стопанства се регистрирани на жени, но со силна заложба и работа одиме кон зголемување на овој процент, напиша на својот ФБ профил Трајан Димковски.

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close