fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Државата ќе го дели бесплатно запленетото овошје и зеленчук од Кванташки

Директорот на пазарниот инспекторат, Горан Трајковски, вели овошјето и зеленчукот ќе бидат донирани за училиштата и болниците

Директорот на пазарниот инспекторат, Горан Трајковски, доцна синоќа на социјалните мрежи сподели дека запленетото овошје и зеленчук ќе бидат донирани за училиштата и болниците. Трајковски ги објави институциите каде што ќе се распореди запленетото и прикажа фотографии.

„По завршување на координираната акција на Кванташкиот пазар која денес Државниот пазарен инспекторат ја спроведе заедно со Управата за финансиска полиција, Министерство за внатрешни работи и Агенцијата за управување со одземениот имот, одржавме средба со г-дин Дритон Небиу, директор на Агенцијата и заеднички одлучивме запленетата роба од овошје и зеленчук да биде донирана во државните установи каде што е најнеопходна.

Донации од запленетите овошје и зеленчук предадовме во ЈУДД „11 Oктомври“ – Скопје, Државно училиште за рехабилитација за деца и младинци со оштетен вид ‘’Димитар Влахов ‘’ Скопје, ЈЗУ Универзитетска клиника за физикална терапија и медицинска рехабилитација – Скопје, Здружение за слепи лица – Куманово, Ј.З.У Специјална болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“, ЈЗУ Психијатриска болница „Скопје“ – Скопје, Институт за белодробни заболувања кај децата Козле, ЈУ Завод за рехабилитација на деца и младинци – Скопје и во КПУ Идризово“,

Трајковски додаде дека истите активности во рамки на регулирањето на ценовната инфлација ќе продолжат понатаму и им се заблагодари на институциите за поддршката.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close