fbpx
ВестиТоп вести

До 20 милиони денари за квалитетни проекти на руралните општини

Откако дел од руралните општини се пожалија дека не добиле ниту еден проект од програмата за рурален развој, од Платежната агенција објаснуваат дека ова се должи на бодувањето за секој предлог проект пред да се изберат најдобрите. Затоа, велат дека за новата програма подобро ги информирале руралните средини со цел да се изработат подобри проекти што би им биле одобрени. Се надеваат дека на овој начин на младите ќе им овозможат услови да останат и да работат во своето родно место.

Со проекти до 20 милиони денари за подобрување на условите за живот, обнова и развој на селата и зачувување и унапредување на традиционалните вредности, од Владата велат дека ќе се обидат да обезбедат достоинствен живот за граѓаните од сите општини.

Една општина ќе може да аплицира за најмногу три проекти или по еден за секоја од мерките. Повикот ќе трае до 31 август.


 

тв21тв

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close