fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Доколку го приметите ова откако ќе го скршите јајцето, веднаш фрлете го

„Заматените белки (албумен) се знак дека јајцето е многу свежо. Бистро белките од јајцата се показател дека јајцето старее“

Како да препознаете дали јајцето е свежо и безбедно за јадење? Покрај специфичниот мирис на сулфур, кој недвосмислено покажува дека храната е расипана, постојат и некои други знаци кои укажуваат дека јајцето содржи штетни бактерии и не треба да се јаде.

„Иако повеќето луѓе брзо ќе се опорават од труење со расипана храна, некој сепак може да развие хронични, тешки, па дури и опасни по живот здравствени проблеми“, се вели во извештајот за безбедноста на јајцата објавен од Американската агенција за храна и лекови (ФДА). Затоа е исклучително важно веднаш да ги препознаете сигналите дека храната е небезбедна за јадење и дека може да го загрози вашето здравје.
Доколку забележите дека белката е розова или дека бојата се „прелева“, веднаш фрлете ја. Според американското Министерство за земјоделство (USDA), промената на бојата или појавата на (прелевање на бојата), без разлика колку е суптилно, може да укаже на расипување поради бактеријата „псеудомонас“. Конзумирањето јајца заразени со овие бактерии може да доведе до труење со храна, велат експертите.
“Оваа бактерија произведува флуоресцентен пигмент во белката. Доколку наидете на такво јајце, фрлете го”, препорачуваат експертите од Центарот за безбедност на јајца. Присуството на бактеријата „псевдомонас“ може да предизвика и други забележливи промени во јајце клетките.

„Расипани јајца мирисаат на мувла, кисело или расипано овошје“, стои во студијата објавена во „Poultry Science“. Покрај промените во бојата, белките се разредуваат и се „цедат“, а на жолчката се формира белузлава кора, која подоцна добива кафеава боја.

Сепак, не сите промени на бојата се знак дека јајцето не е безбедно за јадење. Додека некои укажуваат на расипување, други се совршено безбедни.

„Заматените белки (албумен) се знак дека јајцето е многу свежо. Бистро белките од јајцата се показател дека јајцето старее“, наведува „USDA“. “Бојата на жолчката може да варира во нијанси во зависност од исхраната на пилешкото. Ако јаде многу жолто-портокалови растителни пигменти, жолчките ќе бидат потемно жолти”, додаваат експерти од Управата за храна.

Покрај тоа, нормално е да се забележи мала количина на црвено во јајцата.

“Крвните дамки се предизвикани од кинење на еден или повеќе мали крвни садови во жолчката за време на овулацијата. Тоа не значи дека јајцето не е безбедно”, истакнуваат експертите од „USDA“.

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close