fbpx
ВестиТоп вести

Европските пиварници стравуваат од горчливо лето

Баровите се затворени, откажани се концерти и натпревари и сето тоа ја намали потрошувачката на пиво.

Европските пиварници, големи и мали, стравуваат од катастрофален пад на приходите во наредните месеци.

Баровите се затворени, откажани се концерти и натпревари и сето тоа ја намали потрошувачката на пиво.

– Кога е убаво времето надвор, продавате пиво – вели Максим Костил, претседател на француското здружение на пивари.

Франција е позната по своите вина, но продажбата на пиво е во пораст во последните години.

Дури и доминантните европски пиварници веќе страдаат од недостаток на продажба на пиво во баровите и рестораните, но поради серија откажани летни фестивали, концертни турнеи и други настани во потоплите месеци, најлошото допрва доаѓа.

Холандскиот гигант „Хајнекен“ веќе бележи пад на продажбата од два проценти во првиот квартал годинава.

– Очекуваме уште поголемо негативно влијание во вториот квартал – велат од фабриката.

Најголемата германска пивара „Радебергер“ предупредува дека купувањето пиво во супермаркетите за домашна употреба воопшто не може да ги надомести огромните нарачки од професионалци.

– Се сомневаме дека ситуацијата нема да се подобри во наредните недели – рече портпаролката на компанијата.


 

plusinfo.mk

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close