fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

ФАО: Глобалните цени на храната паднаа на најниско ниво во последните две години

Цените на житарките паднаа за 0,7%, додека цените на пченицата се намалија за 3,8% поради „поголемата сезонска достапност од тековните жетви во неколку водечки извозници на северната хемисфера“, соопшти ФАО.

Глобалните цени на храната паднаа за 2,1 отсто на месечно ниво во август, додека цените на оризот се зголемија за 9,8 отсто на највисоко ниво во последните 15 години, објави во петокот Организацијата на ОН за храна и земјоделство (ФАО).

Цените на житарките паднаа за 0,7%, додека цените на пченицата се намалија за 3,8% поради „поголемата сезонска достапност од тековните жетви во неколку водечки извозници на северната хемисфера“, соопшти ФАО.

Индексот на цените на храната на организацијата не е на ова ниво од март 2021 година и се намали за цели 24% во споредба со март 2022 година, кога беше на највисокото ниво на сите времиња по целосната инвазија на Русија на Украина.

Во соопштението, наведе ФАО, „падот го одразува падот

Во соопштението, наведе ФАО, „падот го одразува падот на индексите на цените на млечните производи, растителните масла, месото и житариците“.

НЕКОИ НАМИРНИЦИ, СЕПАК, ПОСКАПУВААТ

Според телото на ОН, обилната понуда на овие прехранбени производи доведе до пад на цената. Некои производи, како сончогледовото масло или овчо месо, исто така забележаа слабеење на побарувачката.

Шеќерот и оризот, сепак, поскапеа, при што последниот достигна највисоко ниво во последните 15 години. Ова главно се должи на извозните ограничувања наметнати од Индија, најголемиот светски производител на ориз.

Експлодираните цени на оризот се влошија од екстремните временски услови – меѓу нив клучно е враќањето на океанскиот феномен Ел Нино, кој може да ги загрози жетвите ширум светот.https://pari.com.mk/

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close