вестиТоп вести

Храната што нема да се продаде во продавниците и да се изеде во рестораните на трпезите на сиромашните

(Oвој напис е објавен на: август 23, 2019)

Нашата држава во која четвртина од граѓаните се сиромашни, а годишно се фрлаат 12.000 тони употреблива храна, е една од ретките во Европа во која не само што нема закон за донирање на храната, туку со ниту еден друг закон или подзаконски акт го нема ни дефинирано поимот „вишок на храна“.

За две недели пред Владата треба да се најде Предлог-закон за донирање на вишокот на храна, со кој за прв пат во нашата држава ќе се регулира како храната која обично завршува на депонија, да се најде на трпезите на најсиромашните кои не можат самите да си ја обезбедат. На последната седница, во вторникот, Владата ги задолжи Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Агенцијата за храна и ветеринарство во рок од 15 дена да го подготват овој закон.

Душко Христов, претседател на невладината организација Банка за храна, која и сега, под многу рестриктивни услови, ги снабдува сиромашните, информира дека законското решение е веќе изготвено во јули, а недостасуваат само казнените одредби. Во подготовката учествувале повеќе министерства, државни институции и неколку невладини организации, а Банката за храна била вклучена во рамките на проектот VSS Effect, поддржан од Европската Унија. Тој забележува на тоа што во изготвувањето на текстот не била вклучена бизнис заедницата, преку која, како донатор на храната, всушност, и ќе се реализира законот.

-На текстот на законот работевме од март до јули, а до 5 август надлежното министерство требаше да го предаде во Влада. Тогаш не ги договоривме само казнените одредби и не знаеме какви ќе бидат. Но јас мислам дека во текстот се ставија некои одредби кои ако останат, нема да бидат применливи во практиката. Исто така, јас забележав дека не е во ред и тоа што не беше вклучена бизнис заедницата, вели Христов.

Тој потенцира дека сите учесници во работната група се обврзани засега да не ја откриваат содржината што е составена, но посочува дека морало да се тргне од дефиниција на поимот „вишок храна“, зашто такво нешто не е споменато во ниту еден наш закон или правилник. Сепак, според неофицијални информации, се предвидува законот да ги поттикнува, но на некој начин и да ги обврзува компаниите да ја донираат хранат која им е вишок, како на пример, поевтина да им биде дистрибуцијата на храната до сиромашните отколку нејзино фрлање во депонија, а се споменуваат и некои даночни олеснувања. Предлогот е да може да се донира храната што трговците не можат да ја продадат, храна на која рокот ѝ е пред истек, неискористената храна од рестораните, но и онаа која е конфискувана од суд, а е безбедна за консумирање.

Банката за храна, која е членка на Европската федерација на банки за храна направила анализа на ваквите законски решенија во 13 европски земји, а како добри и применливи кај нас ги предлага хрватското и бугарското.

Потребата од озаконување на донирањето храна е дефинирано на јавна расправа лани. Но, за да може да се примени законот што ќе се предложи, потребни ќе бидат измени на Законот за безбедност на храната, на многу правилници и на  регулативата за донации и спонзорства.

Ваква регулатива, каква што имаат најголемиот дел од европските држави, на нашата земја ѝ е повеќе од потребна, зашто според статистичките податоци, над 500 илјади, или четвртина од жителите се сиромашни. Некои истражувања посочуваат дека има семејства кои во неделата едвај успеваат да си обезбедат два до три оброка, а од друга страна, македонските семејства и компании се неформални шампиони според фрлање храна. Во светот една третина од произведената храна или околу 1,3 милијарди тони, завршува во отпад, а Македонија е рангирана на поразителното, според едни извори осмо, според други десетто место. Годишно се фрлаат околу 12.000 тони употреблива храна со која може да се нахранат 26.000 граѓани, а во донирањето се вклучени помалку од три проценти од компаниите.


 

vecer

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close