fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаСоветиТоп вести

Како да го исчистите одводот со две евтини намирници

Никогаш полесно да се решите од непријатните мириси

По гостите сигурно ви останале многу садови за миење. Најлошо е кога ќе ја изрибате и исчистите целата кујна, а од одводот доаѓаат непријатни мириси од кои не можете да се ослободите. Постои едноставно решение, а потребни ви се само 2 состојки.

Тоа е лимон и сода бикарбона. Се што треба да направите е да го исцедите сокот од 1 до 2 лимони и да го исцедите за да ги отстраните јамките. Потоа загрејте го истиот сок во микробранова печка 30 секунди, а ако немате микробранова печка, слободно загревајте го на шпорет, но не долго. Тоа треба да биде топол сок. Потоа додадете 2 лажици сода бикарбона, но постепено бидејќи ќе се пени. Добиената смеса истурете ја во одводот и оставете да делува еден час. Исплакнете со топла вода и со едноставен трик се ослободивте од непријатните мириси од одводот.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close