вести

Над 30 тони тутун во велешко остана непродаден

(Oвој напис е објавен на: март 4, 2017)

 

nad 30 toni tutun vo veleshko ostana neprodaden

Од Министерството за земјоделие велат дека пред нова година имале состанок со откупувачите, кои изразиле заинтересираност да го откупат целиот тутун

риесет тони тутун скапува по амбарите во општина Лозово, откако Струмица табак го затвори откупниот центар. Тутунарите се жалат дека иако имеле  договори со струмичкиот монопол да произведуваат квалитетен тутун – басмак, за чие производство потрошиле многу пари, сега нема каде да го продадат.

Тутунарите посочуваат дека се било добро до Нова година, кога од Струмица табак им кажале дека ја изгубиле лиценцата и нема да продолжат со откуп на тутун.

-Другите откупувачи се понудија да го преземат тутунот, но ни го проценуваат под класа. Наместо прва или втора класа, велат била тртета и четврта. Цената е под нашите очекувања и вредноста на тутунот. Не можеме да го покриеме ни потрошеното за производство – изјави тутунар.

Од Министерството за земјоделствот тврдат дека веќе имале состанок со откупувачите, кои изразиле заинтересираност да го откупат целиот тутун.  Додаваат дека цената е утврдена со закон и дека незадоволните тутунари треба да се жалат во инспекцијата.

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close