fbpx
Вести

Направени 85.000 контроли, казни заработија 150 фирми

napraveni 85 000 kontroli kazni zarabotija 150 firmi

Речиси 5.700 решенија со наложени мерки за отстранување на неправилностите, изречени 150 парични казни и поведени 41 прекршочна и 2 кривични постапки е епилогот од 85 илјади контроли кои во текот на годинава ги направи Агенцијата за храна. Некои од казните се и поради необележување на храната, односно недостиг на нутритивните тврдења на пакувањата на производите, а кои станаа задолжителни од пред шест месеци. Јасно наведени алергени, потекло на храната, посебни нутритивните табели, отстапки во нето-тежината, и тоа со болдирани или букви во друга боја, од 13 мај годинава станаа секојдневната пракса на сите фабрики за храна при подготовка на амбалажата на своите производи.

Во Агенцијата за храна велат дека за една година направиле над 85 илјади контроли на оператори со храна во внатрешниот промет и при увоз.

– Во нив се утврдени и недоследности во начинот на обележување на производите, но тие не се водат како посебни неправилности. Единствено има збирни бројки и според нив како небезбедни, од домашниот пазар, повлечени и поништени се 238.590 килограми храна од животинско и од неживотинско потекло. Од страна на инспекторите за храна и официјалните ветеринари на граничен премин, годинава забранет е влез на 26 небезбедни пратки со храна – велат во Агенцијата.

Фирмите извознички новиот начин на обележување веќе го применуваат две години. Со новите законски обврски операторот со храна треба на секоја декларација да обележи дали производот содржи глутен, дали има остатоци од алергени, а освен на амбалажите, нутритивните својства на храната треба да ги има и во сите ресторани, ланч-барови и продавници за брза храна.

Според новите законски измени, од барањето за задолжително означување на нутритивните својства се изземени само минералната вода, билките или зачините, потоа солта, трпезните засладувачи, кафето, чајот и ферментираниот оцет. Нутритивни својства не треба да има и кај аромите, адитивите во храната, ензимите во храната, желатинот, џемот, квасецот и гумите за џвакање и други. Целта на обележувањето е да не ги доведуваат во заблуда потрошувачите, односно декларацијата да не биде двосмислена

Што се однесува до рестораните, тие се обврзани на информативни табли да ги наведат потеклото, нутритивните табели, супстанциите што предизвикуваат алергиски реакции, боите и другите составни делови на целата храна што ја служат. Ова посебно се однесува на храната што се произведува на самото место, а не е претходно спакувана како храна што се подготвува во ресторани или продавници за бели печива, пабови и кафулиња. Информациите може да бидат означени на менито, на табли, на карти или да бидат вербално пренесени од страна на персоналот на објектот.

Во согласност со новата законска регулатива, дефинирани се и казни за непочитување на одредбите – 3.000 евра за правните лица, 1.000 евра за одговорното лице и 500 евра за физичкото лице.

Информациите задолжителни и за тортите во слаткарниците

Инфорнативни табли мора да има и на слаткарниците што продаваат спакувана храна, продавниците за деликатеси, сендвич-баровите со места за храна за носење, детските градинки, старските домови и добротворните институции, каде што храната е бесплатна. И овде треба задолжително да се наведат информации за супстанциите што предизвикуваат алергиски реакции, име на храната, список со состојки, рок на употреба, посебни услови за складирање и упатство за употреба.

Тагови

Слични написи

171 Comments

 1. Nice post. I learn some thing tougher on various blogs everyday. Most commonly it is stimulating to read content off their writers and rehearse a little something at their store. I’d would rather apply certain while using the content in my weblog whether you do not mind. Natually I’ll provide a link with your internet blog. Thanks for sharing.

 2. There are actually lots of particulars like that to take into consideration. That may be a nice level to bring up. I provide the ideas above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you convey up the place a very powerful thing will probably be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, but I’m sure that your job is clearly recognized as a good game. Both boys and girls feel the impression of just a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 3. The extremely nice thing with regards to the The best Commenters widget created into the NoFollow Cost-free plugin would be the reality which you can set the volume of commenters who make the checklist. Fly-by single-comment spammers may not be rewarded with do-follow backlinks or regarded, however they do opt in to your newsletter. Your loyal guests are are subsequently rewarded.

 4. I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Reading this info So i¡¦m glad to show that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out just what I needed. I most indisputably will make sure to don¡¦t omit this web site and provides it a look a continuing.

 5. I’m impressed, I must say. Actually rarely should i encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you may have hit the nail to the head. Your concept is outstanding; the catch is something that not enough people are speaking intelligently about. I am happy i always came across this around my seek out something relating to this.

 6. The the next occasion I read a weblog, Lets hope so it doesnt disappoint me as much as this. I am talking about, I know it was my choice to read, but I personally thought youd have some thing intriguing to say. All I hear is a lot of whining about something you could fix if you werent too busy trying to find attention.

 7. – Gulvafslibning | Kurt Gulvmand Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read far more – Gulvafslibning | Kurt Gulvmand again from you. Thanks For Share .

 8. I am just commenting to make you know of the fabulous encounter my wife’s daughter gained using your webblog. She picked up plenty of pieces, with the inclusion of what it’s like to have an amazing coaching style to make men and women completely know precisely several complex subject matter. You truly exceeded our own desires. Thanks for delivering those beneficial, healthy, educational and even fun tips about this topic to Sandra.

 9. An impressive share, I just with all this onto a colleague who was performing a little analysis for this. Anf the husband the fact is bought me breakfast simply because I discovered it for him.. smile. So permit me to reword that: Thnx for that treat! But yeah Thnkx for spending time to go over this, I find myself strongly about it and enjoy reading on this topic. Whenever possible, as you become expertise, could you mind updating your website to comprehend details? It’s extremely ideal for me. Huge thumb up for this short article!

 10. Hello Fella, What you ?came up with here absolutely have me wicked up to the last word, and I wanna say to you I rarely read the entire post of blogs as I often got sick and tired of the gibberish that is presented in the junkyard of the world wide web on a daily basis and I simply end up checking out the headlines and maybe the first lines or something like that. But your headline and the first few rows were exceptional and it right on the spot forced me to stay. So, I just wanna say: nice and rare job! Thanks, really.

 11. Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and fantastic design and style. Miss Temperature measurement

 12. Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any points or suggestions? With thanks

 13. Chaga mushroom coffee been recently brought to plenty of everything about simply because of the Ukrainian article author Alexandr Solzhenitsyn by it’s new ‘Cancer Ward’ in which traditional qualities is generally cured of a tumors on the help consume. Siberian Chaga

 14. Can I just say such a relief to find someone who in fact knows what theyre referring to online. You actually know how to bring a concern to light to make it important. More people need to check this out and understand this side in the story. I cant believe youre less popular since you certainly develop the gift.

 15. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a great example of it.

 16. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 17. Great – I should certainly pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task.

 18. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything similar to this prior to. So nice to discover somebody with original ideas on this subject. realy we appreciate you beginning this up. this fabulous website can be something that is needed on the internet, someone with a bit of originality. helpful work for bringing new stuff on the world wide web!

 19. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 20. I believe that avoiding packaged foods may be the first step to lose weight. They will taste great, but packaged foods currently have very little vitamins and minerals, making you eat more simply to have enough vitality to get through the day. For anyone who is constantly feeding on these foods, switching to whole grain products and other complex carbohydrates will help you have more vitality while eating less. Great blog post.

 21. There may be jacksonville florida health insurance a means in making cash not having doing work yourself tired in addition to without having restricting your moment. You need to use the ability on the Online to earn more income and now have any time to truly enjoy it. No matter the way tiny you realize about the Net as well as how much internet business encounter you will have, you possibly can take advantage of the countless incredible opportunities to generate income right on your computer.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close