вести

Неочекуваниот студ ќе ја намали количината, но не и квалитетот на овошките

(Oвој напис е објавен на: март 26, 2018)

drvo

Ниските температури деновиве веќе имаат нанесено штета врз овошките. Поради мраз уште во цутот во ризик е количината, но не и квалитетот, ниту вкусот на плодовите. Вакво објаснување дава професорот по овоштарство Марјан Кипријановски.

Според него овошките во моментов се во почеток на вегетација и зависно од типот, нивниот развој и траењето на ниските температури, ќе зависи и степенот на нивното оштетување.

Од друга страна пак, од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, уверуваат дека постојано ја следат временската прогноза, за да можат навреме да интервенираат :  Паралелно во соработка со Управата за хидрометеоролошка работа се следи временската прогноза, со цел земјоделците да бидат известени на време и да се подготват за преземање на превентивни мерки. Според прогнозите на УХМР, снежниот бран ги затекна пупките во фаза на полно цутење, каде што можат да се соочат со ниски температури до 2-3  степени под нулата.  Поради температурите кои владеат овие денови пупките се на граница на издржливост, не се очекуваат сериозни оштетувања на плодовите, туку само намалување на количината.

Најзагрозени според професорот Кипријановски се кајсиите, бидејќи сега процветуваат, и во оваа фаза штотуку зачнатиот плод може да издржи само од  -1 до -1.5 степен на скалата Целзиусова.  Во Велешко, како шпто вели, веќе има замрзнати кајсии, што веројатно ќе резултира со недостиг на зрели прлодови во летните месеци. За разлика од минатата година кога кајсиите како ретко кога имаа богат род и ниски цени.


 

тв21тв

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close