fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Николовски-262 палки врз градоносните облаци

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски рече дека преку навремената реакција на Управата за хидрометеоролошки работи со активирање на воздухопловите за авионско засејување на градоносните облаци и со вкупно 262 палки беше дејствувано врз градоносни облаци.

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски рече дека преку навремената реакција на Управата за хидрометеоролошки работи со активирање на воздухопловите за авионско засејување на градоносните облаци и со вкупно 262 палки беше дејствувано врз градоносни облаци.

-Преку навремената реакција на #УХМР со активирање на воздухопловите за авионско засејување на градоносните облаци и со вкупно 262 палки беше дејствувано врз градоносни облаци. Ова е рекордно дејствување на авионите со рекорно искористени палки за еден ден, при што е спречена појава на град во над 80% од прогнозите, со што е спречено предизвикување на поголеми штети на земјоделските посеви, соопшти Николовски.

Можно е да е слика од мапа

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close