fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Николовски-Финансиска поддршка за над 45.000 земјоделци со земјоделски буџет од 3,2 милијарди денари

2,7 милијарди денари за сите исплати на субвенции, и расчистување со долгови према земјоделците.

Финансиска поддршка за над 45.000 земјоделци со земјоделски Буџет од 3,2 милијарди денари. Со усвоениот ребаланс на Буџетот за 2022 година обезбедуваме стабилност и зголемување на домашното производство.
Обезбедуваме 500 милиони денари нови средства за Интервентниот фонд, за мерки за поддршка на есенската сеидба
2,7 милијарди денари за сите исплати на субвенции, и расчистување со долгови према земјоделците. Ова ќе биде прва година во која ќе започне авансна исплата на субвенции за тековната година. Тоа не се случило 16 години.
И во време на светска криза, посветено работиме и креираме успешни политики и мерки во корист на сите земјоделци, објави министерот Љупчо Николовски.
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close