fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Николовски ги свика амбасадорите, заедно бараат алтернативни пазари за нашето овошје и зеленчук

Биле разгледани можностите за изнаоѓање алтернативни пазари за земјоделските производи кои земјава досега ги извезуваше во Русија, Украина и Белорусија.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска, на негова иницијатива, одржа онлајн состанок со амбасадорите и претставници на Директоратот за економска дипломатија при МНР.

На состанокот,  биле разгледани можностите за изнаоѓање алтернативни пазари за земјоделските производи кои земјава досега ги извезуваше во Русија, Украина и Белорусија.

-Во овие тешки времиња на светска криза, заеднички ги вложуваме сите сили и напори да им помогнеме на македонските земјоделски производители да ги пласираат своите производи во странство и да најдат нови извозни пазари, напиша министерот.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close