fbpx
ВестиМакедонијаТоп вести

Нови превирања на пазарот: До неодамна, канабисот, а сега „магичните печурки“

Експертите веруваат дека многу малку истражуваниот псилоцибин, кој главно се јавува кај специјалните видови печурки, е носител на медицинска и терапевтска надеж. За активната состојка се вели дека е погодна за третман на нарушувања на зависност, анксиозност, мигрена и депресија.

Канадскатата компанија IPO за печурки Шампињон-Брендс може да ги доведе инвеститорите во нов бизнис предизвик. За разлика од канабисот, тој веќе не е активните состојки тетрахидроканабинол (ТХЦ) и канабидиол (ЦБД), туку супстанциите псилоцибин и псилоцин кои се содржани во т.н. магичните печурки, пишува finanzen.at.

Експертите веруваат дека многу малку истражуваниот псилоцибин, кој главно се јавува кај специјалните видови печурки, е носител на медицинска и терапевтска надеж. За активната состојка се вели дека е погодна за третман на нарушувања на зависност, анксиозност, мигрена и депресија.

Со цел целосно да ја испитаат потенцијалната ефикасност на оваа супстанца, голем број истражувачки институции ширум светот сега се занимаваат со активната состојка. Во 2016 година, две американски студии дури требаше да докажат дека псилоцибинот може да ја ублажи вознемиреноста и депресијата кај луѓето со тежок карцином, пренесува порталот Индикатор.

Според тоа, угледот на супстанцијата, која веќе била истражувана во 1960-тите и 1970-тите, значително се променила. Иако псилоцибинот одамна е познат како опасна опојна, хипи-дрога и замена за ЛСД, психоделичната супстанција сега се смета за потенцијален лек за чудо.

Бонбоните со опиум веќе долго време го инспирираа основачот на PayPal, Питер Тил, кој се именуваше како инвеститор благодарение на раните инвестиции во Фејсбук и Ербнб. На пример, компанијата финансирана од Tiel во моментов ги испитува ефектите на псилоцибинот врз субјектите кои страдаат од голема депресија.

Не само Питер Тил, роден во Франкфурт, туку и познатиот канадски претприемач Кевин О’Лири инвестираше пред извесно време во компанијата за печурки Миндмед, со седиште во Канада.

извор: Бизнис вести

Слични написи

Back to top button
Close