fbpx
Вести

Охридската пастрмка е на раб на истребување

ohridskata pastrmka e  na rab na istrebuvanje

Охридската пастрмка е на раб на истребување. Во Охрид скоро и да ја нема. Концесионерот ќе ги засилува мерките, а бара помош и од надлежното министерство. Според него, проблемот лежи кај соседите кои од другата страна на езерото секојдневно ловат на црно.

Охридската пастрмка е на раб на истребување. Автентичната риба е идентификувана уште во далечната 1924, години наназад високо котирана меѓународната црвена листа како најзагрозен вид. Луѓето научија да живеат само од риболов, вели локалниот риболовец Леков Танас.

Тагови

Слични написи

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Back to top button
Close