fbpx
Вести

Оштетени цветовите на кајсијата во тиквешкиот регион

Физилошко оштетување на околу 30 до 80 проценти од цветните пупки е регистрирано кај кајсиите во кавадаречко, Росоман и росоманските села Манастирец, Паликура и Сирково, како резултат на променливото и нестабилно време во последните неколку дена.

oshteteni cvetovite na kajsijata vo tikveshkiot region

 

За физиолошкото оштетување овинформираше Диме Златев од Кавадарци, магистер по земјоделски науки, со долгогодишно искуство во областа на земјоделството.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close