fbpx
Вести

Пазарџиите и годинава ги поскапеа цените пред празниците

Годинава повторно започна со раст на цените на основните прехранбени производи. Трпезата за божиќните празници по се изгледа ќе биде поскромна од лани.

kosteni (1)

Поскапени се костените, оревите, рибата, месото, зеленчукот и овошјето, но и покрај тоа граѓаните не штедат за празничните денови. Велат еднаш е Божиќ.

Потврда за зголемените трошоци на граѓаните даде и последната пресметка на државната статистика. Најголемо зголемување има кај овошјето и зеленчукот.

pazardziite i godinava gi poskapea cenite pred praznicite

 

Пресметката покажува дека за 1 година, кошничката е поскапа за 1000 денари.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close