fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Пекарите алармираат: Работиме со загуба, се плашиме од целосен колапс на индустријата

Горан Малишиќ од мелничко-пекарската индустрија во вечерашното гостување на ТВ24 рече дека во изминатите два месеца работат без заработка, на нула или во загуба. Тој вели дека како индустрија „ќе издржат додека можат“.

Горан Малишиќ од мелничко-пекарската индустрија во вечерашното гостување на ТВ24 рече дека во изминатите два месеца работат без заработка, на нула или во загуба.

 

Тој вели дека како индустрија „ќе издржат додека можат“.

– Ѝ го објаснивме тоа на Владата. Во индустриска пекарница што произведува од 15.000 до 100.000 лебови дневно, загубите се од 30.000 до 350.000 евра во зависност од големината на компанијата. Таа може да издржи два, три месеци… После тоа што правиме? Енормни се загубите“, појаснува Малишиќ, кој доаѓа од Групацијата Агроглобал.

Според него, мелничката индустрија ја поддржува мерката за замрзнување на цените на основните производи, но бараат поголема помош од Владата.

-Се плашам од тотален колапс на индустријата, вели Малишиќ.

Мелничарите и пекарите очекувале нивните аргументи да бидат слушнати во Владата, откако ја предупредиле дека ќе дојде до пореметување на пазарот.

– Не добивме ништо, туку само забрана за цените. Но, тука има и една несоодветна ситуација, се замрзнуваат цените на само десет производи, а се качува цената на струјата, која исто така е основна за граѓаните. Тука има дволичен однос кон целата индустрија. Ја информиравме Владата дека очекуваме и зголемување на цената на гасот кој нашата индустрија го користи и тоа се случи. Гасот се покачи и тоа се големи трошоци кои компаниите не можат да ги издржат, вели Малишиќ.

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close