fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Вработените во администрацијата и правосудството на протест, денес и утре нема да работат два часа

Вработените во правосудството денеска и утре ќе ја прекинат работата два часа, од 10 до 12 часот.

Вработените во правосудството денеска и утре ќе ја прекинат работата два часа, од 10 до 12 часот.

Велат дека 95 проценти од институциите исплатиле плата под минималецот од 18.000 денари, а другите 5 проценти или не исплатиле или исплатиле плата со грешки. Од Синдикатот на УПОЗ во кој членуваат работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани, бараат исплата на минимална плата за сите и усогласување со минималецот за останатите вработени – односно повисоки плати за 2.806 денари.

Ќе се протестира во сите оние институции каде Синдикатот на УПОЗ има синдикални организации како што се министерства, агенции, фондови, управи.

Од УПОЗ претходно неделава истакнаа дека само вработените во управата и правосудството земаат плата под минималната, што го зголемува незадоволство. Најави дека протестот ќе трае сè додека надлежните не ги повикаат на преговори со цел да се договорот за исплата на минималецот и усогласување и на останатите плати со него.https://makfax.com.mk/makedonija/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close