fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаМлад земјоделецТоп вести

Почнаа подготовките на расадот за пиперката ајварка

Благојче Паскоски од Крушеани направи 45 леи расад за пиперка капија која ќе ја сади на површина од 40 декари

Благојче Паскоски од пелагониското село Крушеани ги почна подготовките за новата реколта на пиперката ајварка. Деновиве тој направи 45 леи расад за пиперка капија која ќе ја сади на површина од 40 декари.

Благојче има 37 години, а земјоделство работи од 16. Со земјоделство се занимава целото негово семејство и од тоа егзистира. Во неговото семејство има традиција за производство на пиперката капија  но потенцира дека мора да се следат новите модерни текови во земјоделското производството и особено да се користат квалитетни репроматеријали.

-Го спремивме расадот за пиперката капија, ги подготвивме леите, 45 на број со тоа што пипер годинава ќе садиме на 40 декари земја, што значи десеттина декари повеќе од лани. Семето го набавив од Србија и имам и везена пиперка и бела долга пиперка, вели Благојче за Зелена берза.

Годинава Благојче ќе сади компир на површина од 14 декари, за што како што вели семето е веќе подготвено.

Лани на 30 декари Благојче насади пипер и произведе 150 тони квалитетен пипер. На 12 декари компир и на 15 декари тутун. Лани пиперката ја продаде од 27-30 денари за прва класа, и втора класа од 20-25 денари.

А.Б

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close