fbpx
Агро бизнисВестиМакедонија

Полицијата го растура карневалот во Вевчани

Покрај апелите од надлежните да нема собири со цел заштита на населението од ширење на корона вирусот Вевчанци не се откажуваат од вековната традиција.

Покрај апелите од надлежните да нема собири со цел заштита на населението од ширење на корона вирусот Вевчанци не се откажуваат од вековната традиција.

Денеска може да се видат најразлични маски инспирирани од пандемијата како и од политиката.

И покрај тоа што вевчанци се обидоја да го направат дефилето, полицијата ги спречи. Полицијата го растура карневалот. Во моментов во селото има зголемо присутво на полицајци.

Карневалот е вековна традиција во Вевчани, а вевчанци цела година живеат со идеите како ќе се маскираат.https://nezavisen.mk/policijata-go-rastura-karnevalot-vo-vevchani/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close