fbpx
Вести

Политичка дискриминација (?!): Субвенции нема само за лозарите од Кавадарци

lozje

Доцнат субвенциите за лозарите од Кавадарци. Иако се исплатени субвенциите на лозарите од цела Македонија, вклучително и на околните Росоман, Неготино и Демир Капија, Кавадарчани сѐ уште ги чекаат парите кои им следуваат од државата.

Лозарите од градот кој е најголем производител на грозје во Македонија, тонат во долгови, ги немаат платено репроматеријалите за претходната реколта, затоа што обично ги плаќаат кога ќе стигнат субвенциите а сега треба да набавуваат за наредната.

Во Кавадаречката јавност веќе се шпекулира дека се работи за казна од власта, затоа што на минатите локални избори, од поголемите градови единствено во Кавадарци победи кандидат на ВМРО-ДПМНЕ.

Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и премиерот Зоран Заев, во пресрет на локалните избори на Кавадарчани им ветуваа дополнителни субвенции. Но, од нив нема ни трага ни глас, исто како што ги нема и оние кои стандардно им следуваат на лозарите а ги воведе ВМРО-ДПМНЕ.


 

република.мк

 

Тагови

Слични написи

Прочитајте исто така

Close
Back to top button
Close