fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Ранг – листа на најскапите земји и градови за живеење: Каде се наоѓаат Македонија

Како се живее во Македонија?

Порталот „Нумбео“ ја ажурираше својата годишна листа на најскапи и најевтини земји за живеење во светот.

Во рангирањето се пресметуваат трошоците за домување, облека, храна, превоз, интернет, комунални услуги, намирници и низа други параметри.

Во регионот најскапо е да се живее во Словенија, која е на 45 место, Хрватска на 59, Србија на 94, Босна и Херцеговина на 96, Албанија на 99 и Северна Македонија на 118 место.

Најскапи земји во светот за живот се Бермуди со индекс 146, потоа Швајцарија со индекс 123, па Норвешка со индекс 100. https://nezavisen.mk/rang-lista-na-najskapite-zemji-i-gradovi-za-zhiveenje-kade-se-naogjaat-makedonija-i-skopje/

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close