fbpx
ВестиВкусот на традицијатаСовети

Руколата – одличен агро бизнис

Бербата почнува по месец или два по сеењето. Руколата успева на сонце и во зима, а во Србија се продава за 2000 динари по килограм.

По хектар има принос од 20.000 килограми. Оваа билка станува и тоа како рентабилна.

Оваа култура бара многу влага, треба да се наводнува често, а по првата берба таа продолжува да расте.

При сеење температурите мора да се над 4 степени, а оваа билка е отпорна и на мраз.

 

Валентина Соколовска

за Зелена берза

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close