fbpx
Вести

Рускиот извоз на житарици блиску до рекордните 50 милиони тони

zito

Според аналитичарите, рускиот извоз е блиску до достигнување на рекордни 50 милиони тони пченица, со што земјата сериозно се натпреварува за враќање на позицијата светски лидер во извозот на леб.
Рускиот извоз на житни култури е блиску до достигнување рекордни 50 милиони тони, рече директорот на аналитичкиот центар Андреј Сизов. Русија го призна статусот светски лидер во извозот на пченица минатата година, но Министерството за земјоделство очекува Русија да го врати овој статус на крајот на оваа земјоделска година. Според експертите, Русија извезла 48 милиони тони од почетокот на сезоната (од 1 јули 2017 до крајот на јануари 2018 година), во споредба со 37,7 милиони тони извезени од земјата за време на целата претходна сезона.

Русија: Цените на пченицата на највисоко ниво

Руската извозна цена на пченица продолжи да расте во текот на претходната недела. Во зависност од класата, вредноста на млечната пченица се зголеми во просек за 1-2 долари по тон, така што пченицата со 12,5% протеин достигна цена од 198-200 $ / т, додека пченицата со 11,5% протеин се тргуваше по цена од 190-193 $ / т. Според UkrAgroConsult, рускиот извозен пазар продолжува да го поддржува растот на цените на глобалната пченица и стабилната побарувачка за клучните увозници. Треба да се напомене дека Египет сè уште доминира како главен увозник на руска пченица, а на листата на увозници на житни култури од Русија, исто така, влезе во Индонезија.

Кувајт стана увозник на украинско масло од соја
Во текот на декември минатата година, Украина извезла 11,5 илјади тони соено масло, што е малку повисоко во однос на ноември кога беа извезени 11,2 илјади тони. Според податоците објавени од UkrAgroConsult, вкупниот украински извоз на соено масло се намали на 44,2 илјади тони, што е за 19 отсто помалку во однос на минатата сезона кога Украина извезла 54,6 илјади тони соено масло. Земјите од ЕУ остануваат главен пазар за извоз на овој земјоделски производ со удел од 56 отсто, и треба да се додаде дека Кина, исто така, продолжува да го забрзува купувањето на овие производи од Украина, бидејќи кинеските увозници ја зголемија побарувачката за повеќе од четири пати и увозот на украинско сочно масло тие решаваат повеќе од 33% од нивните потреби за овој производ.

Бугарија: пазарот на сончоглед ослабе минатата недела
По двонеделен раст на цената на сончоглед на бугарскиот пазар, овој тренд значително се промени во текот на изминатата недела. Ова ги охрабри фармерите да ја интензивираат својата продажба и да ја зголемат трговијата со сончогледот.. Според UkrAgroConsult, главниот меѓувладин фактор за падот на цените на бургскиот сончоглед бил слабата национална валута во однос на американскиот долар, па цената на сончоглед на бугарскиот пазар паднала во просек околу 7 долари по тон и го затворила неделното тргување во вредност од 347 долари / т.

Извозот на јачмен од Романија е поголем за една третина
Романија извезла 11,2 илјади тони јачмен во текот на јануари 2018 година, што е за 34% повеќе во однос на декември минатата година, кога беа извезени 8,34 илјади тони оваа житни култури. Главната извозна дестинација за земјата беше Либија, се вели во извештајот на UkrAgroConsult, но додаде дека Саудиска Арабија сé уште е главен увозник на романски јачмен со увоз од 393,2 илјади тони. На ова исто така треба да се додаде и фактот дека Иран увезе 186,4 тони јачмен од Романија минатата година и дека Шпанија тројно го зголемила купувањето поради слабите приноси од минатата година.

 

Валентина Соколовска за Зелена Берза

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close