fbpx
Вести

Руските санкции ги „скапаа“ турските извозници

Турските компании кои се занимаваат со трговија на големо на овошје и зеленчук, веќе почнаа да банкротираат поради рестриктивните мерки на Русија, кои влегле во сила од 1 јануари.

ruskite sankcii gi skapaa turskite izvoznici

 

Сега турската економија нема големи основи за оптимизам, извозот за 2015 година падна за повеќе од 8%. Во 2016 година руските санкции ќе го намалат извозот уште повеќе, пишува изданието Asia Times.

Во листата на забранети за увоз во РФ стоки се месо и пилешко месо од кокошки и мисирки, домати, кромид, зелка и брокула, краставица, портокали, мандарини и кајсии, сливи, јагоди.

 

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close