вестиТоп вести

СЕРИЗОНА ЗАКАНА ЗА МАСЛИНКИТЕ ВО ЕВРОПА

 

Смртоносна лепра ги уништува маслинките во Франција

Смртоносна болест на маслинките, којашто уништи милиони стебла во Италија, сега се шири и во Франција, каде што неодамна , на две маслинови дрва на југот од земјата била откриена бактеријата „Xylella fastidiosa“, позната како лепра на маслиновото дрво.

Оваа болест ги спречува стеблата да апсорбираат вода и за неа не постои лек или превентива.

За сериозноста на болеста говори и одлуката на надлежните да се исечат сите билки во дијаметар од четири километри за да се спречи ширење на болеста, пишува британски Гардијан.

Болеста, позната и како синдром на брзо пропаѓање на маслинките, напаѓа повеќе од 350 видови билки и е откриена во виноградите на Северна и Јужна Америка. Болеста ја пренесуваат инсекти коишто се хранат со соковите од билките и може да се проѓири на овошките, пред се на праски, крушки, сливи и ореви.

Европската организација за заштита на билките ја прогласи „Xylella fastidiosa“ за сериозна закана за европскиот регион. Минатата година, поради оваа болест, во Италија беа исечени повеќе од милион маслинови дрвца.

Извор:пресингтв.мк

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close