вестиСовети

Сезонско овошје и зеленчук

Сите знаеме дека овошјето и зеленчукот се добри за нас, особено кога се конзумираат во нивната вистинска сезона. Сезонските производи имаат повеќе хранливи состојки и вкус кој едноставно не може да се заборави. Не сте сигурни кога да конзумирате одредено овошје и зеленчук? Со нашата корисна табела ќе ви помогнеме да знаете кога е сезона на одредено овошје и зеленчук, за време на цела година!

ЈАН ФЕВ МАР АПР МАЈ ЈУН ЈУЛ АВГ СЕП ОКТ НОЕ ДЕК
Јаболка
Киви
Боровинки
Капини
Портокали
Ананас
Лубеница
Калинка
Сливи
Малини
Брусница
Грозје
Лимони
Јагоди
Цреши
Банани
Домати
Краставици
Спанаќ
Моркови
Цвекло
Реум
Зелка
Брокули
Ротквица

 


 

delimano.com.mk

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close