fbpx
Агро бизнисБез категоријаВестиМакедонијаТоп вести

Следуваат субвенциите за овци, кози и гоеници

Парите се тука, обезбедени и земјоделците ќе ги добијат своите заслужени средства, велат од МЗШВ. .

Следуваат исплатите за овци, кози и гоеници, објави денеска МЗШВ. Зелена берза ќе биде во тек и ќе ве информира за секоја исплата на субвенциите.  

МЗШВ денеска потврдува дека со донесениот ребаланс на буџетот за 2022 година обезбедени се 2,7 милијарди денари финансиски средства со кои оваа година комплетно ќе се расчистат заостанатите обврски кон земјоделците, а МЗШВ започнува и со авансна исплата на земјоделците.

-Подготвивме план и динамика за исплата кој со реализација започнува од овој месец со исплатата на субвенциите за говеда и пчели.

Следуваат исплатите за овци, кози и гоеници. Согласно динамиката до крајот на годината реализирани ќе бидат сите исплати кон земјоделците.

Парите се тука, обезбедени и земјоделците ќе ги добијат своите заслужени средства, објавија од МЗШВ.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close