вести

Субвенции не добиле тутунарите кои не доставиле доказ дека ги платиле сите давачки – Тутунарите најавуваат протести

(Oвој напис е објавен на: јули 11, 2017)

tutun

За да ги добијат заостанатите субвенции тутунарите прво треба да го подмират долгот кон државата.Околу 500 производители сеуште ги немаат земено парите. Немаат платено за воден надоместок, користење на државно земјиште или пашарина. Проблем е и што дел од нив немаат доставено точни податоци информираат од ресорното министерство.

-На 28-ми јули годинава, Министерството за финансии исплати околу 1,5 милијарди денари за субвенции на близу 21 илјади тутунопроизводители. Во Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, во тек е процедура за пребивање на долговите што ги имаат дел од тутунопроизводителите по различни основи, со сумата на субвенции што треба да ја добијат. Според податоците од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, 51 тутунопроизводител немаат валидни податоци за трансакциски сметки и матични броеви што е основен услов за да може да се реализира исплатата на субвенциите.

Минатата недела прилепските тутуунари се заканија со протести и други порадикални мерки доколку не им се исплатат парите за неколку дена.

Годинашната берба на тутун поради климатските промени почна порано од вообичаено. Договори со откупните компании склучиле околу 30 000 производители.

Лани беа откупени околу 25 000 тони по просечна цена од 196 денари по килограм.


 

сител

Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close