fbpx
Агро бизнисВестиМакедонијаТоп вести

Сушата го отежнува расадувањето на тутунот, се жалат тутунарите

Марјанчо Цветкоски од прилепско вели дека расадувањето е отежнато поради сувата земја

Сушата го тежнува расадувањето на тутунот, се жалат тутунарите. Марјанчо Цветкоски од прилепско вели дека расадувањето е отежнато поради сувата земја.

-Покрај сите тешкотии што ги имавме со последната реколта, ниските откупни цени и неисплатените субвенции поскапеа сите репроматреијали, нафтата, сега се соочуваме и со сушата и сите проблеми што таа ни ги предизвикува за новата реколта. Земајта ја губи влагата, нема дождови, а ветрот ја суши земјата. Ораме и садиме отежнато, вода немаме а тоа е ризично за расадот, се пожали Марјанчо Цветкоски кое е еден од покрупните производители на тутун во Пелагонија.

Тагови

Слични написи

Back to top button
Close