Celebrity диета со пилешко, овошје и зеленчук

Celebrity диета со пилешко, овошје и зеленчук

Со помош на оваа диета познатите тврдат дека успеваат да ослабнат и до 5 килограми за една недела. Тајната на „чудесната диета“ лежи во фактот дека храната која ја внесувате го прочистува организмот и дава помалку калории отколку што трошите. Сепак, нутриционистите препорачуваат дополнителен внес на мултивитамини и витамин Ц за време на диетата. Прв ден – Овошје. Јадете било какво сезонско овошје, освен банани. Втор ден – Зеленчук. Јадете само зеленчук – свеж, сиров,…

Повеќе...

Модели за овошје и зеленчук

Модели за овошје и зеленчук

Компанијата Exotic King од Бистра во близина на Запрешиќ претстави интересни модели на срца и ѕвезди за дизајнирање на овошје и зеленчук во одгледувањето наречено “Со срце и ѕвезда“. Се изработуваат интересни модели на срца и ѕвезди за дизајнирање на овошје и зеленчук во одгледувањето наречено “Со срце и ѕвезда”. Иновативниот дизајн на моделот ви овозможува да ги произведувате плодовите од краставици, домати, тиквички, лимони, јаболка, мандарина, круши, портокали, смокви и многу други плодови. Моделите…

Повеќе...

ОВОШЈЕ ИЛИ ЗЕЛЕНЧУК? ШТО Е ШТО?

ОВОШЈЕ ИЛИ ЗЕЛЕНЧУК? ШТО Е ШТО?

Има плодови со кои што знаеме да погрешиме кога и да станува збор на темата овошје или зеленчук. На пример со лупеницата и доматот. Тхнички, лубеницата е зеленчук, а доматот е овошје. Како е тоа можно? Причина за оваа забуна доаѓа од фактот што дефинициите за овошје и зеленчук се разликуваат во ботаниката и во кулинарството. Зборувајќи од перспектива на ботаниката, овошјето е семкаста структура која се развива од оплоден цвет, додека зеленчукот настанува од…

Повеќе...

Овошни и зеленчукови задоволства во јули

Овошни и зеленчукови задоволства во јули

  Веројатно не постои месец во годината во кој сезонската храна е здрава и вкусна како во јули. Во овој месец имате можност да уживате во најсочното летно овошје, но и во освежувачкиот зеленчук. Праски: Зошто ги сакаме? Една праска со средна големина покрај добриот вкус, на нашиот организам му носи неопходни влaкна, витамин Ц и А. Витаминот А му помага на нашиот организам да го одржи балансот на течности во текот на летните денови, а…

Повеќе...

Oва овошје не се прска, а 100 грама чини 500 динари

Oва овошје не се прска, а 100 грама чини 500 динари

Љубиша Јовановиќ кој живее во околината на Ниш откако се излечил од рак на дебелото црево, почнал да одгледува гоџи бери. Бидејќи гоџито му помогнало во лекувањето, со сопругата и синовите решил да засади гоџи. Синовите Немања и Никола, кои се инженери по овоштарство, му помогнале со своето знаење. Подигнале плантажа, почнале да истражуваат, да продаваат овошје и садници, пишува српски Agroklub. Но, тие се единствени луѓе во Европа кои имаат црно гоџи. Овој вид гоџи…

Повеќе...

Колку овошје и зеленчук треба да јадете дневно?

Колку овошје и зеленчук треба да јадете дневно?

Досега препораката беше да јадеме минимално пет порции овошје или зеленчук во денот, а сега препорачаната доза е двојно зголемена. Според експертите, пет порции овошје или зеленчук дневно се задолжителни, а десет се идеални и претставуваат одлична прехранбена навика што драстично ќе ви ги намали ризиците од разни болести и ќе ви го продолжи животот. Експертите од лондонски „Империјал колеџ“ што дојдоа до овој заклучок пресметале дека со толку витамински порции дневно, годишно би можело…

Повеќе...

Овошјето и зеленчукот станаа луксузна стока

Овошјето и зеленчукот станаа луксузна стока

  Граѓаните се жалат дека нивните плати веќе нема да можат да ги издржат поскапувања на храната кои од почетокот на годинава никако да запрат. Ако цените продолжат да растат со ова темпо, во иднина овошјето и зеленчукот ќе ги купуваат само на парче или на акција Компири, домати, кромид порано беа дел од секојдневното мени, а годинава нивните цени толку многу пораснаа што веќе се сметаат за луксузни продукти. Овој бран поскапувања тешко ги…

Повеќе...

Конзумирањето зеленчук, овошје и цели зрна го намалува ризикот од депресија и мозочен удар

Конзумирањето зеленчук, овошје и цели зрна го намалува ризикот од депресија и мозочен удар

Бројни студии покажаа дека јадењето зеленчук, овошје и цели зрна ја спречуваат депресијата и помагаат во работењето на мозокот. Повеќето од овие јадења се природно пониски со масти и калории. Зеленчуците се важни извори на многу хранливи материи, вклучувајќи калиум, диетални влакна, фолна киселина, витамин А и витамин Ц. Еве кои други болести може да спречат ако јадете правилно и богата храна со овошје, зеленчук и цели зрна храна. -исхраната богата со зеленчук и овошје,…

Повеќе...

Сезонско овошје и зеленчук

Сезонско овошје и зеленчук

Сите знаеме дека овошјето и зеленчукот се добри за нас, особено кога се конзумираат во нивната вистинска сезона. Сезонските производи имаат повеќе хранливи состојки и вкус кој едноставно не може да се заборави. Не сте сигурни кога да конзумирате одредено овошје и зеленчук? Со нашата корисна табела ќе ви помогнеме да знаете кога е сезона на одредено овошје и зеленчук, за време на цела година! ЈАН ФЕВ МАР АПР МАЈ ЈУН ЈУЛ АВГ СЕП ОКТ…

Повеќе...

Не треба секое овошје и зеленчук да го чувате во фрижидер

Не треба секое овошје и зеленчук да го чувате во фрижидер

Некогаш од брзање, некогаш поради незнаење може да погрешите во чувањето на овошјето и зеленчукот во текот на летото. Треба да знаете како да ги складирате и чувате, бидејќи некои од нив не треба воопшто да се чуваат во фрижидер. 1. Доматите се чуваат на собна температура Многумина прават вообичаена грешка со тоа што доматите ги чуваат во фрижидер. Најмногу корисни својства и најдобриот вкус се извлекува од нив ако ги ставите на собна температура….

Повеќе...

Седум иновативни машини кои ја забрзуваат бербата на овошјето и зеленчукот

Седум иновативни машини кои ја забрзуваат бербата на овошјето и зеленчукот

Во недостаток на работна сила за берба, сортирање како и за другите процеси при обработката на овошјето и зеленчукот, направени се машини, кои помагаат во истите. Ви претставуваме седум машини со кои бербата станува лесна и брза. Agrobot за берба на јагоди – 24 „раце“ на овој робот со помош на камера ја собираат секоја поединечна јагода и ја подготвуваат во сандаци. Јагодата ја собираат врз основа на нејзиниот облик и боја. Оваа машина може…

Повеќе...

Флора Фреш нов бренд на македонското поднебје

Флора Фреш нов бренд на македонското поднебје

  Јаболка, круши и цреши е асортиманот што се произведува  во фирмата Флора Фреш. Станува збор за нов бренд на производи кои што допрва ќе се најдат на македонскиот пазар. Фирмата Флора Фреш е  грчка фирма, формирана од таткото и син Тахмаѕидис. Лоцирана е во атарот на с. Цапари,  општина Битола. Релативно нова фирма која со оваа дејност се занимава веќе пет години. Почетоците на на бизнисот на Тахмаѕидис  на овие простори се поврзани со…

Повеќе...

Поради увоз на овошје од ЕУ и продавање во Русија под истрага 80 луѓе во Србија

Поради увоз на овошје од ЕУ и продавање во Русија под истрага 80 луѓе во Србија

Српската полиција уапси 36 луѓе од кои 12 остануваат во притвор заради соменвање дека учествувале во забранет реекспорт на земјоделски производи од Европската унија во Русија. Во соопштение на Обвинителството се нагласува дека за тој случај се поднесени 80 кривични пријави. „Поради тоа е покрената истрага против сите 80 луѓе осомничени за учествување во недозволен реекспорт на земјоделски производи како и за перење пари“. Од 36 уапсени по сослушување предложен е притвор за 12 луѓе…

Повеќе...

УСПЕШНО СУЗБИВАЊЕ НА ЦРВЕНИОТ ПАЈАК НА ОВОШЈЕТО

УСПЕШНО СУЗБИВАЊЕ НА ЦРВЕНИОТ ПАЈАК НА ОВОШЈЕТО

Многу опасен штетник кој главно ги напаѓа насадите со јаболка, праски и нектарини. Брзо се размножува и може да предизвика голема штета. Еве неколку совети како да се борите против него. Црвениот пајак на овошјето (Panonychus ulmi) е еден од најопасните штетници во насадите со јаболка, праски и нектарини. Исто така, напаѓа и другите видови овошје. Според зборовите на дипломираниот инжинер за земјоделство, Бојан Мијатовиќ, тој штетник, оваа сезона се појавил во голем број, а…

Повеќе...

Идеално овошје и зеленчук кое го има во јуни

Идеално овошје и зеленчук кое го има во јуни

Сезоната на свежо овошје и зеленчук е во ек, а пазарите се секој ден се пошарени и преполни со сочни плодови. Не го пропуштајте овој период на витамински бомби и дознајте кои производи се идеални за употреба во јуни. Цреши Преполни се со антиоксиданси, а имаат многу малу калории. Одличен избор за јуни – единствениот месец во кој созреваат. Заради своите нутриенти кои ги содржат, црешите ни помагаат да ја победиме несоницата и го штитат…

Повеќе...

Европските собирачи на овошје ја избегнуваат Британија

Европските собирачи на овошје ја избегнуваат Британија

Агенциите за регрутирање на персонал предупредуваат дека не можат да го обезбедат потребниот број на работници што ги бараат британските фарми за да го собираат овошјето и зеленчукот, објави „ВВС“. Повеќе од половина од ангажираните фирми не успеаја да најдат работа сила дури и за време на традиционално „поспокојните“ први месеци од годината, соопшти Британската асоцијација на работодавачи. Според Сојузот на национални фармери на Велика Британија во минатата година, бројот на сезонски работници што доаѓаа…

Повеќе...

Овошка од која месечно може да се заработат 300 евра

Овошка од која месечно може да се заработат 300 евра

Ако засадите јагоди, род ќе имате уште првата година, а парите кои сте ги вложиле ќе ви се вратат трикратно. Нема друга овошка која за толку кратко време и со мали вложувања носи добра заработка и затоа граѓаните се одлучуваат за овој бизнис. Почетниците не треба да земаат големи површини, затоа што еден хектар е доволен за првата година. Јаков Томиќ од Суботица веќе 18 години се занимава со оваа работа, и вели дека ако…

Повеќе...

ПАЗАР ИЛИ МАРКЕТ: Од каде купувате овошје и зеленчук?

ПАЗАР ИЛИ МАРКЕТ: Од каде купувате овошје и зеленчук?

Со зголемување на трендот на пазарување во маркетите па и на овошје и зеленчук, се намалува ли потошувачката на зелените пазари? Од каде набавуваат граѓаните овошје и зеленчук, на пазар или во маркет? -Поквалитетно е во продавница и можам да купам со картица, вели Богдан од Аеродром. -Во маркетите сам можеш да си бираш, додека на пазариве продавачите ти ставаат, вели Милена од  Центар. -На пазар се тазе роботите, во маркетите некогаш не ги зачистуваат,…

Повеќе...

ВЕШТИ РАЦЕ И ЖИВОТ НА СЕЛО: Дневно заработете и по 100 евра

ВЕШТИ РАЦЕ И ЖИВОТ НА СЕЛО: Дневно заработете и по 100 евра

Производството на калемени винови лози, овошје или цвеќе може да биде бизнис кој носи пари. Во околината на Трстеник многу семејства живеат од овие дејности. Дури 85 проценти од производството се извезува во Источна Европа и Русија. „Ако коцките се сложат, може многу добро да се живее. Годишно произведуваме 100.000 калемови од лоза, и околу 400.000 овошни садници“ – вели Жарко Брзаковиќ. Како што објаснува ако почнете да се занимавате со оваа работа, на еден…

Повеќе...

Во време на субвенции-пад кај сите посеви и овошје и намалување на земјоделските површини

Во време на субвенции-пад кај сите посеви и овошје и намалување на земјоделските површини

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2017 година, во споредба со 2016, земјоделските површини се намалени за 0,1 %. Кај обработливата површина зголемување е забележано кај овоштарниците за 2,5 %, кај лозјата за 0,4 % и кај ливадите за 0,8 %. Намалување е забележано кај ораниците и бавчите и кај пасиштата за 0,2 %. Во 2017 година, во споредба со 2016, производството бележи намалување кај сите посеви и овошје наведени во соопштението.  …

Повеќе...

Овоштарство – календар за месец Март

Овоштарство – календар за месец Март

При поволни услови и позитивна температура на воздухот да се изврши отстранување и горење на мумифицирани овошни плодови останати од минатата година, затоа што во нив презимуваат некои форми на габни болести. Исто така ако има суви гранки се сечат до здравото ткиво, се изнесуваат надвор од насадот и се горат. Направените рани се премачкуваат со заштитна материја или со мрсна боја. Се спроведува зимско прскање против зимските форми на штетници, габни и бактериски болести….

Повеќе...
1 2 3