вести

Тендер за купување дрва

(Oвој напис е објавен на: март 4, 2017)

tender za kupuvanje drva

Приватните стоваришта кои имаат регистрирани складови и сакаат дрва за продажба, може да аплицираат во „Македонски шуми“.

Тендерот за купување дрва е во тек, а рокот за поднесување на докумантација е до крајот на март. Условите за аплицирање на јавниот повик  се исти, поради што доректорот Жарако Караџовски е задоволен од заинтересираноста на складиштата.
„Очекуваме продажбата да биде на ланско ниво, но и поголема. Од она што гледаме, интересот е голем. Втора година го практикуваме овој начин на продажба, подостапни сме на граѓаните и на тој начин сме подостапни за граѓаните.“ – вели Жарко Караџовски, директор на ЈП Македонски шуми.
Дел од сопствениците на приватните складишта на дрва пак велат, ЈП Македонски шуми селективно го доделува тендерот. Сопствениците кои ги контактиравме не сакаа да зборуваат пред камерата на 24 вести, бидејќи се плашат дека ќе ја изгубат лиценцата, но зад камерите велат,
„Секоја година учествувам на тендерот но две години по ред ме одбиваат. Не ми дадоа образложение зошто, туку ми рекоа сам да се снајдам како знам и умеам. Лани набавував дрва од Србија по повисока цена. Македонски шуми тендерот го доделува на едни исти приватни складишта.“
Друг пак коментира:
„Не учествувам на тендерот на Македонски шуми зошто знам дека ќе бидам одбиен.“
Трет сопственик на приватен склад вели:
„Мислам дека условите за учество на тендерот треба да се сменат, но не смеам да зборувам за тоа.“
Караџовски го промовираше и новиот систем за електронско следење на дрвната маса од сечењето, складиштата и крајниот потрошувач, со системот вели ќе се спречат можните злоупотреби. Тој вели дека годинава помалку ќе има огревно дрво, а ќе се зголемува продажбата на пелети, бриќети и дрвен чипс при што вели се подготвува бизнис план за изградба на фабрика за пелети. Јавното претпријатие кое беше на црната листа на УЈП веќе не е, бидејќи државата ги плати долговите.
Тагови

Валентина Соколовска

Зелена берза – Гласот на земјоделецот Заедно со Вас, драги земјоделци, ја создадовме „Зелена берза“, како Здружение на земјоделци, како начин на заедничка работа преку кој ќе стигнеме до нашите јасни заеднички цели: да се слушне гласот на секој земјоделец, да размениме искуства, да создадеме услови во кои ќе можеме успешно да работиме, а земјоделскиот труд да добие соодветен приход. „Зелена берза“, постои за Вас, да ве поттикне, да ве информира, но и заеднички со Вас да се избори за квалитетно и исплатливо производство, за производи кои гарантирајќи квалитет ќе обезбедат сигурност, стабилност и добар профит. Визијата на најголемото, невладино и непрофитно, земјоделско здружение во Р. Македонија – „Зелена Берза“ е да прераснеме во здружение со илјадници членови, здружение со големо влијание врз законските норми кои го регулираат земјоделието и здружение кое ќе му даде глас на секој индивидуален земјоделец. Грб во тешките времиња и земјоделски промотор во добрите. Нашата мисија е да го промовираме македонскиот земјоделец, да градиме партнерски односи со производителите и со трговците, да создадеме заедница на македонските производители на храна која ќе ги претставува и ќе се бори за интересите на современето македонско земјоделие, во државата и странство. Приклучете ни се, бидете дел од нас. Раскажете ја вашата приказна, актуелизирајте го Вашиот проблем, презентирајте ја Вашата идеја, понудете добри совети. Ние сме тука, да го пренесеме Вашиот збор, да преземеме активности и заеднички да креираме успеси, што ни е силно потребно, на сите нас, кои директно или индиректно, сме дел од земјоделието. Успехот во оваа гранка, е успех на животот, зошто здравата храна е еден од клучните фактори за здрав живот, а земјоделецот е неговиот најважен столб. И нашиот месечник е олицетворение на вредностите кои ги застапува Зелена берза. Делењето на бесплатни примероци има за цел да го зголеми опсегот на гласот на земјоделците, заедно да ги решиме децениските земјоделски проблеми, натежнати врз сите нас. Заедно да го продолжиме патот кој започнавме да го трасираме. Креирајте го Вашиот весник, според Вашите желби и потреби. Ние сме тука за Вас. Редакцијата на нашиот и Ваш весник, Ви стои на располагање за споделување на Вашата приказна, Вашите совети и Вашето искуство во земјоделието. Контактирајте не на телефон 071 207 021, преку електронска пошта [email protected] или на страната на ФБ / Зелена Берза Срдечен поздрав, Вашата Зелена Берза

Слични написи

Back to top button
Close