fbpx
Агро бизнисБез категоријаВести

Трипуновски во посета на откупни центри за зелка во Струмичкиот регион

Откупот на зелка тече споро, има побарувања од странскиот пазар, но Министерството и Владата заради незаинтересираност не го следи процесот на откуп со што директно се оштетени земјоделците.

Посетив два откупни центри за зелка во Струмичкиот регион, објави заменик министерот Цветан Трипуновски.
Откупот тече споро, има побарувања од странскиот пазар, но Министерството и Владата заради незаинтересираност не го следи процесот на откуп со што директно се оштетени земјоделците. Ова е резултат на лошите земјоделски политики на СДС кои наместо да обезбедат извоз на македонските земјоделски производи тие се насочија кон увоз на земјоделски производи се со цел личен профит на фирми блиски до власта.
Тагови

Слични написи

Back to top button
Close